زندگی یعنی چه؟

اذهب الى الأسفل

زندگی یعنی چه؟ Empty زندگی یعنی چه؟

پست من طرف Persianyoung في 2010-03-14, 10:30

زندگی با مردی خوش خلق ومهربانی در خانه ای آهنی در سرما و گرما آسان تر و شیرین تر از زندگی با مردی بد اخلاق در عمارتی لوکس و زیباست

خانه ی مهر یا عمارتی لوکس؟

هیچ گاه کلام محکم و پرمعنای پدرم زمانی که می خواست اولین خواستگار را به خانه راه دهد فراموش نمی کنم. گویی به یک باره تمامی خواسته ها و ترسیماتی که از یک زندگی داشتم را با پاک کنی پاک کرد و جای آن تنها یک جمله را نقش بست "دخترم بدان که زندگی با مردی خوش خلق ومهربان در خانه ای آهنی در سرما و گرما آسان تر و شیرین تر از زندگی با مردی بد اخلاق در عمارتی لوکس و زیباست "
حسن خلق تنها مسیری است که انسان را مستقیم در جاده ی ارتباطات شخصی و اجتماعی به مقصد می رساند و به عنوان حربه ای دشمنان را از پای در می آورد.
اهمیت این موضوع تا آنجاست که پیامبر اکرم (ص) بعثت خود را برای به اتمام رساندن مکارم اخلاق معرفی می کند.
بنابراین مکارم اخلاق و به کارگیری اصول اخلاق نیکو و صحیح در زندگی، می تواند سعادت را به انسان تقدیم کند، بدون آنکه متحمل مخارجی سنگین شده و یا به نیرنگ و دسیسه متوسل شویم.
اما آنچه مهم است اینکه اولا : تاکید بر حسن خلق و معاشرت نیکو در خانواده چه از سوی زن و چه از سوی مرد برای چیست؟
ثانیا:حسن خلق در خانواده به چه معنا است؟ و چگونه می توان فرد خوش اخلاقی برای همسرمان باشیم؟
پاسخ سوال اول واضح و روشن است ؛ چرا که حسن خلق به مانند نیرویی است که به رفتارهای زن و مرد در داخل و خارج از خانه تعادل و هم سانی می بخشد، و دشواری های زندگی را آسان می سازد.
در حقیقت حسن خلق ، افسار مهار کننده ی خودبینی , خودخواهی , غرور و لجاجت است. که زندگی و در کنار هم بودن را آسان و قابل تحمل می سازد.
اما برای پاسخ به سوال دوم، دو مطلب مهم به نظر می رسد: اول آنکه حسن خلق ، یک رفتار نیکو و پسندیده ای است که لازمه ی آن ظهور در اعمال و رفتار زن و مرد است.
دوم اینکه: تاثیر پذیری حسن خلق در اعمال این دو نسبت به یکدیگر ، زمانی میسر است که با ایمان و اعتقاد قلبی همراه باشد. در غیر این صورت ظاهر سازی و نمایش از جانب یکی از این دو و یا هر دو سرانجام آنها را از مسیر اخلاق نیکو دور می سازد.
اخلاق نیكو و خوش خلقی در خانواده از چنان اهمیتی برخوردار است كه دین اسلام تحكیم بنیان خانواده را بر ایمان و اخلاق می داند.
پیامبر اكرم در حدیثی می فرمایند : كامل ترین مردم از جهت ایمان كسی است كه اخلاقش خوبتر باشد و بهترین شما كسانی هستند كه نسبت به همسران خود خوش رفتار باشند. بحار الانوارج1ص389
بنابراین خوش خلقی برای همه ی ما در تمامی زمانها و مكانها لازم است اما اهمیت آ ن در حفظ ساختار خانواده تا آنجاست كه پیامبر در حدیثی می فرمایند:
اگر كسی از دختر شما خواستگاری كرد و دین و اخلاقش را پسندیدید با او وصلت ایجاد كنید و گرنه فتنه و فساد بزرگی در زمین به وجود می آید. وسایل الشیعه ج20ص77
اولین قدم در راه اخلاق نیكو ، ادب در كلام و گفتار است كه نباید از صمیمیت به دور و به بی پروایی نزدیك باشد. كلمات زیبا و جملات محبت آمیز زن و مرد در خانه و حتی خارج از خانه همیشه باید نو و تازه باشد و نباید گذر ایام و در كنار هم بودن آنان را در بر خورد كلامی با هم سرد و عادی كند.
آنان اگر چه با هم دوست و به هم نزدیك هستند ، اما حصار محبت و احترام مانع از آن می شود كه كلمات و جملاتی مانند: بیا غذا،مگر بهت نگفتم،بی عرضه ، و......جای كلمات و جملاتی مانند :
بفرمایید غذا حاضر است ،قبلا كه در این باره باهم صحبت كردیم ،از شما بیش از این انتظار داشتم، و....را بگیرد .
عادت به سخن نیكو و دوری از گفتار زشت ، انسان را به سوی خوش خلقی متقابل رهنمون می سازد . البته آنچه گفتار نیكو را كامل می سازد در برگیرنده اخلاق نیكو است .آرام و شمرده شمرده صحبت كنیم ،لبخند بزنیم ،در كنار همسرمان بنشینیم ،دست او را بگیریم و حرف هایمان را با نیروی محبت به او منتقل كنیم .
از به كار بردن جملات امری پرهیز كنیم و اعتراض خود را مستقیم بیان نكنیم مثلا به جای جمله "بلند شو بریم مگرقرار نبود بریم رستوران" ، بگوییم " رستوران خیلی وقته منتظر ماست ! "
حتی برای شما كه سال هاست از زندگی مشتركتان گذشته شاید سخت باشد ولی غیر ممكن نیست . بهیاد داشته باشیم كه كمتر كسی است كه عادت بد یا صفت ناشایست خود را در اثر تندی و پرخاشگری تغییر دهد. اما با توكل بر خدا و كمی همت ، همراه با صبر و گذشت می توانیم در مقابل رفتار ناشایست طرف مقابل او را به اشتباهش آگاه ساخته و به عبارتی او را شرمنده كنیم . اكنون شما هم می توانید طعم شیرین خوشبختی را احساس كنید.

___________________________________________________
.


dasthayam.png

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

زندگی یعنی چه؟ Empty رد: زندگی یعنی چه؟

پست من طرف mana في 2010-03-15, 02:50

هیچ گاه کلام محکم و پرمعنای پدرم زمانی که می خواست اولین خواستگار را به خانه راه دهد فراموش نمی کنم. in jomalat vaghean.....merci rasa jan

___________________________________________________
زندگی یعنی چه؟ 11011
mana
mana
مدير تالار ايران شناسي
مدير تالار ايران شناسي

تعداد پستها : 337

امتياز كاربر : 806

تاريخ عضويت : 2010-02-17

جنسيت : انثى

متولد : 1986-09-29

سن : 32


ساير موارد
نوع گوشي همراه: نوكيا نوكيا
حالت من: سپاسگذار سپاسگذار
جوايز اخذ شده:

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

زندگی یعنی چه؟ Empty رد: زندگی یعنی چه؟

پست من طرف setareh في 2010-04-09, 08:36

چه جالب!!
واقعا قشنگ بود

___________________________________________________
آنگاه كه ضربه هاي تيشه ي زندگي را
بر ريشه ي آرزو هايت حس ميكني
بياد بياوركه زيبايي شهاب ها
از شكستن قلب ستارگان است
setareh
setareh
مدير تالار دانش آموز
مدير تالار دانش آموز

تعداد پستها : 681

امتياز كاربر : 1612

تاريخ عضويت : 2009-11-17

جنسيت : انثى

متولد : 1991-10-29

سن : 27

شهر : اصفهان


ساير موارد
نوع گوشي همراه: نوكيا نوكيا
حالت من: ناراحت ناراحت
جوايز اخذ شده:

http://www.vayazjodaee.blogfa.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد