خاطره ي بوها در مغز ميماند

اذهب الى الأسفل

خاطره ي بوها در مغز ميماند

پست من طرف dorsa_old في 2009-12-05, 09:54

محققان دريافته‌اند، بوها به خصوص بوهاي نامطبوع و بد وقتي براي اولين بار استشمام مي‌شوند از خود در مغز ردپاها و آثاري بر جاي مي گذارند.آيا به خاطر مي‌آوريد اولين بار چه زماني و چه گلي را بو کرديد؟ البته که نه؟ اما تازه‌ترين تحقيقات دانشمندان نشان مي‌دهد که مغز ممکن است اولين بويي را که ما استشمام کرده‌ايم حفظ کرده باشد.به گزارش هلث دي نيوز اين مطالعه روشن مي‌كند كه چرا برخي مواقع بوها باعث مي‌شوند ما خاطراتي را به ياد بياوريم و بتوانيم با استفاده از اين ويژگي به افراد كمك كنيم كه به خاطرات ناخوشايند و تلخ خود غلبه كنند.

محققان به سرپرستي يارا يشورون از انستيتو علوم ويزمن به گروهي از داوطلبان تصاويري را توام با اصوات خوشايند و نخوشايند و بوهاي مطبوع و نامطبوع نشان دادند.

سپس اين افراد با دستگاه fMRI اسكن برداري شدند و از آنجا خواسته شد صدا يا بوي توام با هر عكس را به ياد بياورند.

محققان هشت روز بعد دوباره اين آزمايش و اسكن برداري را تكرار كردند.

آنها دريافتند داوطلبان تصاويري را كه با صدا يا بوي نامطبوع توام بودند، بهتر به خاطر مي‌آوردند، به طوري كه درصد تداعي اين تصاوير 50/5 درصد بود، در حالي كه درصد به خاطر آوردن تصاوير همراه با محرك‌هاي مطبوع فقط 34/5 درصد بود.

محققان همچنين دريافتند بوهايي كه براي اولين بار استشمام مي‌شوند، ردپاي واضح و قدرتمند در بخشي از مغز كه مربوط به يادگيري حافظه و ترس است، بر جاي مي‌گذارد.
avatar
dorsa_old
.
.

تعداد پستها : 524

امتياز كاربر : 1294

تاريخ عضويت : 2009-10-29

متولد : 1989-10-30

سن : 28


ساير موارد
نوع گوشي همراه:
حالت من:
جوايز اخذ شده:

http://cheshentezar.blogfa.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد