صداي پاي محرم در کوچه هاي شهر

اذهب الى الأسفل

صداي پاي محرم در کوچه هاي شهر

پست من طرف yakhi في 2009-12-13, 18:07

جوانان و نوجوانان پايتخت، اين روزها بار ديگر به تکاپو افتاده اند تا بيرق عزاي حسين (ع) را بر کوچه و خيابان برپا کرده و عطر محرم را در فضاي شهر پر کنند.تهران از چند روز مانده به آغاز محرم، صحنه تلاش هاي شب و روز جوانان و نوجواناني شده است که عشق به حسين (ع) و ارادت به خاندان پيامبر، سرماي زمستان شب و روزهاي پايتخت را از يادشان برده است و با کوششي فراوان در و ديوار شهر را به نام و ياد عاشورا زينت داده اند.
بار ديگر، داربست هاي فلزي از ديوار کوچه و خيابان هاي تهران بالا رفته تا ستوني براي خيمه عزاداري جوانان و نوجوانان شهر باشد و فرياد يا حسين(ع) پايه هاي اين ستون را به لرزش دراورد.
حسينيه ها، تکايا، مساجد و حتي اماکن عمومي و دولتي تهران با پشت سرگذاشتن اعياد بزرگ قربان و غدير، در استقبال از ماه محرم چهره اي حسيني و عاشورايي گرفته اند و خود را براي زنده نگه داشتن ياد حماسه عظيم کربلا آماده مي کند.
اين روزها، جوانان شهر تا پاسي از شب و در حالي که سرماي هوا در آن ساعات به صفر درجه مي رسد، درحال آماده سازي خيمه هاي عزاداري هستند و بيرق و کتل هاي يا حسين را در کوچه پس کوچه هاي شهر نصب مي کنند.
کودکان، که از سه چهار سالگي عشق به امام حسين (ع) و خاندانش را با همراهي پدر و مادر در مراسم هاي عزاداري لمس کرده اند، در دنياي خود تکيه اي کوچک را با استفاده از چادرهاي مادرانه در کنج پياده رو هاي تهران برپا داشته و در انديشه دسته هاي عزاداري 10 ، 15 نفره خود هستند.
اين روزها جنب و جوش در بازار خيمه و پرچم فروشان ناصر خسرو تهران نيز دو چندان شده است و مسوولان تکايا و مردم هر يک به وسع خود در تدارک پرچم و طبل و زنجير هستند.
جوانان، دستمال به دست ،شيشه فانوس هاي چلچراغ نمادين کاروان کربلا را که غبار يکساله از محرم سال گذشته را دارند پاک مي کنند و سفارش "هيکلي" تازه براي بستن به کمر حمل چلچراغ را داده اند.
چاپخانه ها، سفارش برنامه شب و روزهاي دهه هاي اول، دوم و سوم محرم حسينه ها و مساجد را زير چاپ برده اند و در فاصله چند روز مانده تا آغاز محرم الحرام 1430، تقويمي رنگين از مجالس نام و ياد حسين (ع) را تحرير مي کنند.
دختران، چادرهاي شرکت در مراسم عزاداري سيدالشهدا در حسينيه هاي تهران را اطو کشيده و سربند هاي سبز "يا زهرا" و "يا رقيه" را از چمدان ها درآورده اند.
پسران، پيراهن مشکي به تن در کوچه هاي شهر براي آغاز مجالس عزاداري اباعبدالله حسين (ع) لحظه شماري مي کنند و هر کدام در تدارک برپايي هرچه گرم تر مجلس ياد حسين (ع) و احياي امر به معروف و نهي منکر حسيني هستند.
برسردر مغازه ها و حجره هاي شهر تهران نيز بيرق هاي سياه ياحسين (ع) و يا ابوالفضل (ع) کم کم فضاي پايتخت را به عاشوراي حسيني نزديک مي کند.
اين روزها همه ، از پير و جوان و کوچک و بزرگ دل در ياد حسين (ع) آماده اند تا با برپايي مجالس عزاداري ، ياد قيام عاشورا زنده نگه دارند و تحولي تازه در زندگي دنيايي خود رقم بزنند.
avatar
yakhi
بازرس
بازرس

تعداد پستها : 544

امتياز كاربر : 1666

تاريخ عضويت : 2009-11-02

جنسيت : انثى


ساير موارد
نوع گوشي همراه:
حالت من:
جوايز اخذ شده:

http://ghoogha.blogfa.com/

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد