دانشمندان ركورد سرعت نور را شكستند

اذهب الى الأسفل

دانشمندان ركورد سرعت نور را شكستند

پست من طرف Persianyoung في 2009-12-15, 11:06

دانشمندان در كمپاني NEC موفق شدند سرعت يك شعاع نور را به بالاتر از سرعت حركت عادي نور برسانند و يكي از ثابتهاي فيزيك كه تا كنون تغيير ناپذير به نظر ميرسيد را زير سوال ببرند.

آنها در اين آزمايش، يك پرتو نور از ميان يك محفظه اتمي سزيم (cesium عنصر 55 جدول عناصر شيميايي) كه مخصوص اين آزمايش تدارك ديده شده بود عبور دادند. اين پرتو نور 62 نانو ثانيه (ميلياردم ثانيه) زودتر از آنچه در شرايط عادي انتظار ميرفت، به انتهاي محفظه رسيد.

به گزارش اين آزمايشگاه: "تجربه ما با نسبيت خصوصي اينشتاين (Einstein) مغايرتي ندارد، اما نشان ميدهد كه تصور عمومي و نادرستي كه ميگويد هيچ چيز نميتواند سريعتر از نور حركت كند، صحت ندارد".

"اين قانون ميتواند تنها در مورد مواد داراي جرم ساكن صحت داشته باشد. نور ميتواند به شكل موج به نظر برسد و فاقد جرم است، در نتيجه سرعت نور در محيط خلا به اين قانون محدود نميشود".

اين محفظه مخصوص تا بيشترين حد ممكن نزديك به صفر مطلق ( 273.15 - درجه سانتيگراد) سرد شده است. تركيب سرما با سزيم موجب شده كه پرتو نوري با تعريف جديد به وجود آمده و با سرعتي بيش از 299,337.98 كيلومتر در ثانيه حركت كند.

___________________________________________________
.


dasthayam.png

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد