زندگي اينترنتي و نقض حريم خصوصي افراد

اذهب الى الأسفل

زندگي اينترنتي و نقض حريم خصوصي افراد

پست من طرف Persianyoung في 2010-01-11, 02:57

يك محقق دانشگاهي مي گويد كساني كه جزييات زندگي خصوصي خود را در اينترنت منتشر مي كنند، ممكن است با اين كار حريم خصوصي ديگران را هم به خطر بيندازند.

كايرون اوهارا از كاربران اينترنتي خواست بيشتر متوجه تاثيرات آنچه كه در اينترنت منتشر مي كنند بر زندگي ساير افراد باشند.

اين محقق مي گويد: "يكي از مفاهيم قانوني مهم در بحث حريم خصوصي، داشتن انتظارات معقول در مورد حفظ مسايل خصوصي است. در شرايطي كه جزييات زندگي خصوصي افراد روز به روز بيشتر از گذشته در فضاي اينترنت منتشر مي شود، انتظارات معقول در مورد بحث حريم خصوصي هم در حال محو شدن هستند".

آقاي اوهارا معتقد است كه افزايش و رواج وبسايت شبكه هاي اجتماعي در اينترنت بيش از پيش موجب كم رنگ شدن مرزهاي زندگي خصوصي افراد شده است و به اين ترتيب دفاع قانوني از حريم خصوصي افراد را نيز دشوار تر كرده است.

ما در دوراني زندگي مي كنيم كه آقاي اوهارا آن را "نسخه ۲ زندگي خصوصي" مي نامد كه در آن افراد به طور معمول اطلاعات بسيار خصوصي خود را در فضاي مجازي اينترنت قرار مي دهند.

به گفته آقاي اوهارا زماني كه انتظارات معقول افراد در مورد حريم خصوصي كمرنگ مي شود، در نتيجه حمايت هاي قانون از حق افراد براي حفظ اين حريم خصوصي هم كمتر خواهد شد.

اين محقق ارشد علوم كامپيوتر در دانشگاه ساوث همپتون انگلستان براي نمونه به عكسي اشاره كرد كه در يك مهماني خصوصي گرفته شده و احتمالا مي تواند باعث خجالت بعضي از افراد شود.

او مي گويد شايد يك دهه پيش از اين تصور بر اين بود كه اين عكس ممكن است بين دوستان و آشنايان اين افراد پخش شود.

اما اكنون فرض بر اين است كه احتمالا اين عكس با منتشر شدن در اينترنت و شبكه هاي اجتماعي، توسط غريبه ها هم مشاهده خواهد شد.

امنيت اجتماعي يا حريم خصوصي؟

مدت ها است كه موضوع حفظ حريم خصوصي افراد حساست برانگيز بوده است. اما شايد تا پيش از طرح شكايت مكس موزلي، رييس سابق فدراسيون جهاني اتومبيلراني در دادگاه كه در سال ۲۰۰۸ ميلادي اتفاق افتاد، كمتر اين موضوع در دادگاه مطرح شده بود.

چندي پيش تصويري از مكس موزلي، رييس سابق فدراسيون اتومبيلراني منتشر شد كه او را در لباس ماموران آلمان نازي و در يك رابطه جنسي گروهي نشان مي داد

آقاي موزلي از روزنامه "اخبار جهان" چاپ لندن به دليل چاپ عكسي كه او را در يك رابطه جنسي گروهي نشان مي داد رسما به دادگاه شكايت كرد.

در اين تصوير آقاي موزلي كه ۶۸ سال سن دارد در حالي كه لباس ماموران آلمان نازي را بر تن دارد درحال ارتباط برقرار كردن با چند روسپي است.

رييس سابق فدراسيون جهاني اتومبيلراني در شكايت نامه خود گفته بود كه انتشار اين تصوير مصداق برهم زدن حريم خصوصي او بوده است و البته در نهايت هم دادگاه به نفع او حكم داد.

آقاي موزلي براي خصوصي ماندن حريم زندگي شخصي خود مجبور شد اقدامات قانوني زيادي انجام دهد. اما آقاي اوهارا معتقد است كه بي توجهي به حفظ اطلاعات زندگي خصوصي افراد تنها محدود به فضاي اينترنت نمي شود.

با وجود بحث هاي فراوان در مورد اينكه آيا دستگاههاي جستجو و بازرسي بدني در فرودگاهها و دوربين هاي مدار بسته مصداق نقض حريم خصوصي افراد است يا خير، عده اي معتقدند كه قطعا اين موارد زندگي خصوصي اشخاص را به خطر مي اندازند.

اين محقق دانشگاهي مي گويد: "تصميم هاي اخير در مورد حفظ بيشتر امنيت به بحث هايي در مورد زندگي خصوصي افراد دامن زده است. اما واقعيت اين است كه اگر امنيت به خطر بيفتد كل جامعه به خطر خواهد افتاد"

___________________________________________________
.


dasthayam.png

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: زندگي اينترنتي و نقض حريم خصوصي افراد

پست من طرف mohamad في 2010-01-12, 04:46

رسا حريم خصوصي ايرانيانرو با توجه به نوع زنگي و شرايط حاكم تو جامعه رو چطور ارزيابي ميكني؟
به نظرت با ترويج تكنولوژي هاي پيشتر رفته آيا امنيت حريم خصوصي مثل سابق ميمونه يا ماها مجبوريم يه تعريفهاي جديدي از حريم خصوصي بكنيم و خودمون رو با اونها سازگار كنيم؟
avatar
mohamad
.
.

تعداد پستها : 236

امتياز كاربر : 382

تاريخ عضويت : 2009-11-28

جنسيت : ذكر

متولد : 1982-12-29

سن : 35

شهر : تبریز


ساير موارد
نوع گوشي همراه:
حالت من:
جوايز اخذ شده:

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: زندگي اينترنتي و نقض حريم خصوصي افراد

پست من طرف Persianyoung في 2010-01-12, 09:26

بله محمد جان دقيقا به نكته بسيار خوبي اشاره كردي.
البته بايد عرض كنم مختلف بودن مناطق جغرافياي حريم خصوصي رو عوض نميكنه و بهتره اينجور به موضوع بپردازيم كه حساسيت ما ايراني ها نسبتا بيشتر از جوامع غربي هست.
عمدتا ايراني ها سعي ميكنن هيچ كس از هويت واقعي اونا در اينترنت با خبر نشه در حاليكه در جوامع غربي بر عكس اين موضوع صادقه و اونا سعي ميكنن خودشون رو بيشتر معرفي كنن تا شناخته بشن پس بايد معيارها و راه ها و حتي ديدگاه هاي بررسي اين موضوع بايد متفاوت باشه.
خوب بحث و مطلب در اين زمينه خيلي مفصل و عميقه و اگه لازم شد ميشه بيشتر در اين زمينه بحث كرد.

___________________________________________________
.


dasthayam.png

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: زندگي اينترنتي و نقض حريم خصوصي افراد

پست من طرف دکی جون في 2010-01-12, 11:35

شاید جوری باشه که شما میگی ولی نمیشه گفت چی درسته
چون فرهنگها متفاوته و شاید این در هر فرهنگی حسن اون فرهنگ باشه ولی اگه بیاد توی فرهنگ دیگری میشه بدی

___________________________________________________
زندگی ، آبتنی در برکه ی اکنون است
avatar
دکی جون
بازرس كل
بازرس كل

تعداد پستها : 651

امتياز كاربر : 1207

تاريخ عضويت : 2009-10-28

جنسيت : ذكر

متولد : 1986-04-23

سن : 32


ساير موارد
نوع گوشي همراه: ال جي ال جي
حالت من:
جوايز اخذ شده:

http://www.akharinrahehal.blogfa.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد