روانشناسي همسران برتر

اذهب الى الأسفل

روانشناسي همسران برتر

پست من طرف Persianyoung في 2009-11-11, 06:57

خانواده واژه يي پرمعناست كه اساس و بنيان هر جامعه يي است و ازدواج نخستين سنگ بناي تشكيل خانواده است و با توجه به همين اصل بنيادي يعني آرامش روان بايد براي رسيدن به ساحل آرام زندگي و بهره مندي از سرچشمه آرامش روان، همسر و همراهي خوب و نيكو را انتخاب كرد تا با تكيه بر يكديگر به كمال لايق و شايسته خويش رسيد.

اما همسران ايده آل و موفق در زندگي همسراني هستند كه مودت و محبت و رحمت و شفقت بين آنها برقرار است.اما نكته بسيار مهم ديگر كه در زندگي و روابط زناشويي همسران موفق حائز اهميت است اين است كه آنان هرگونه بدي و كاستي و ضعف هاي اخلاقي و خطاهاي همديگر را از ديد ديگران به خصوص والدين و اقوام خود پوشش مي دهند و حافظ اسرار يكديگرند و هرگز عيب ها، ضعف ها و كمبودهاي زندگي خود را براي ديگران نقل نمي كنند چراكه مي دانند افشاي عيب و اسرار همسر خيانت تلقي مي شود. همسران موفق نيز با اخلاق و رفتار پسنديده و با احسان و محبت با يكديگر رفتار كرده و هنگام گفت وگو با يكديگر با كلام مودبانه، صميمي و به دور از هرگونه خشم و عصبانيت صحبت مي كنند و همديگر را با نام نيكو صدا كرده و هرگز با لحن تحكم آميز و آمرانه و توهين آميز سخن نمي گويند و توجه دارند صحبت هايشان هرگز جنبه نصيحت و موعظه نداشته باشد و همواره هنگام سخن گفتن حد اعتدال را نگه مي دارند. همچنين آنان سعي مي كنند شنوندگان خوبي باشند چراكه گوش كردن به سخن و كلام ديگري موجب مي شود او در نهايت آرامش خيال احساسات خود را بيان كند. بنابراين اوقات خاصي را در شبانه روز به يكديگر اختصاص داده و با هم به صحبت و گفت وگو مي پردازند و تفاهم و صميميت را بين خود ايجاد مي كنند.

آنان ضمن گفت وگو با يكديگر شادي ها، غم ها و نگراني هاي خود را مطرح كرده و اهداف و نيازهاي خود را با همدلي و تفاهم بيان مي كنند و هنگام گرفتن تصميم هاي مهم زندگي آرامش و آسايش طرف مقابل را در نظر گرفته و به نظر مشترك رسيده و سپس تصميمات خود را اجرا مي كنند. همچنين آنان عزت نفس را در يكديگر تقويت كرده و همواره رفتاري توام با احترام با يكديگر دارند و سعي مي كنند به خصوص در حضور ديگران روابط و مناسبات اجتماعي رفتاري توام با ظرافت و ملايمت داشته باشند. از يكديگر انتظار و توقع بيجا و نامناسب ندارند و يكديگر را شرمسار و خجالت زده نمي كنند، از همسر خود توقعات مناسب و در حد توان داشته و براي رشد و پيشرفت هم تلاش مي كنند، به سلايق و عقايد هم احترام گذاشته و سوءتفاهم هاي زندگي را مابين خود حل مي كنند. همچنين هيچ گاه خود را برتر از ديگري نمي دانند حتي اگر شرايط تحصيلي و شغلي و اجتماعي بالاتري از ديگري داشته باشند. هنگام برخورد با مشكلات به دنبال مقصر و گناهكار نمي گردند و با مشورت و همدلي به فكر راه حل منطقي و اصولي هستند. به تمايزات خود با طرف مقابل به ديده احترام نگريسته و با يكديگر لجاجت و رقابت ندارند و همسر خود را همان گونه كه هست مي پذيرند و روابط خود را بر پايه دوستي و محبت تنظيم مي كنند. در زندگي شخصي دهن بين نبوده و هنگام اظهارنظر و داوري به كسب اطلاعات مستند مي پردازند تا قضاوتي صحيح و منطقي داشته باشند. شركاي موفق در زندگي خانوادگي و تصميم هاي مربوط به سرنوشت و تربيت فرزندان خود مشورت كرده و بهترين شيوه تربيتي را اتخاذ مي كنند و هر يك به تنهايي عمل نمي كنند. با شريك خود همان گونه رفتار مي كنند كه مايلند او با آنها رفتار كند. در برخي از دوران هاي بحراني زندگي كه همسران شان دچار اضطراب و نگراني مي شوند نقش حمايتي داشته و از يكديگر مراقبت مي كنند و هرگز همسر خود را تنها نمي گذارند. همچنين آنان مي دانند بايد براي گفته ها و سخنان يكديگر ارزش قائل شوند و اگر قول مي دهند كاري را انجام دهند سعي مي كنند تا حد امكان و توان خود آن را به مرحله عمل برسانند.

همسران برتر وقت شناس و موقعيت شناس هستند و مي دانند چه هنگام با يكديگر جدي باشند و چه وقت شوخي و مزاح كنند. حريم يكديگر را رعايت مي كنند و از جر و بحث خودداري كرده و به نقش سكوت در زندگي آگاهند چراكه مي دانند سكوت در مناسبات طرفين عشق و رضايت را منتقل مي سازد. همچنين به خوبي به نقش لطافت و آراستگي براي همديگر آگاهند و هميشه سعي مي كنند با بهترين پوشش و لباس و چهره نزد يكديگر حاضر شوند و در مهماني ها و جشن ها با پوشش مناسب و رفتار و كرداري درخور شخصيت آنان حضور پيدا كرده و مايه افتخار و سربلندي يكديگر شوند. به والدين و اقوام هم احترام گذاشته و روزهاي خاصي را براي سر زدن به آنها و ديد و بازديد اختصاص مي دهند. هرچند وقت يك بار به مناسبت هاي مختلف مانند سالگرد ازدواج يا تولد به همسر خود هديه مي دهند و به اين روش كينه ها و كدورت ها را از ميان برداشته و رشته عشق و محبت را مابين خود استوار مي گردانند. همسران برتر با عشق و علاقه براي راحتي همسر و فرزندان خود تلاش كرده و به كسب روزي حلال مي پردازند و همسر خود را از امور مالي و ميزان درآمد خود باخبر ساخته و با يكديگر صرفه جويي و پس انداز كرده و چيزي را از هم پنهان نمي كنند و به يكديگر اعتماد و اطمينان كامل دارند. شركاي موفق به موقع در رفتار و حالات شان تغييرات مناسب ايجاد مي كنند و در روابط خود انعطاف پذير و سازگارند و در جهت ايجاد تغييرات مثبت در خود و ديگري و زندگي مشترك شان تلاش مي كنند و با صميميت و هوشمندي و پذيرش مشكلات و اتخاذ تصميم عاقلانه مانع مضاعف شدن مشكلات و مسائل در زندگي خود مي شوند. آري براي خوشبختي و خوشبخت شدن نياز به هيچ فرمول خاصي نيست بلكه اين ديد و نگاه طرفين به زندگي است كه آن را مي سازد. و هر زن و شوهري كه عاشقانه يكديگر را دوست مي دارند و هدف مشتركي براي رسيدن به كمال در زندگي خود دارند بهترين و كارآمدترين شيوه و راهكار را براي داشتن يك زندگي سالم و موفق پيدا خواهند كرد.

برگرفته از مجموعه مقالات دكتر افروز راجع به همسران برتر

___________________________________________________
.


dasthayam.png

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد