نبض درياچه اروميه به شماره افتاد

اذهب الى الأسفل

نبض درياچه اروميه به شماره افتاد Empty نبض درياچه اروميه به شماره افتاد

پست من طرف Persianyoung في 2010-11-02, 04:31

نبض درياچه اروميه به شماره افتاد 2cac3115d0224dadbf63

طي سالهاي اخير، درياچه اروميه همواره در صدر اخبار زيست محيطي ايران قرار داشته و كارشناسان از احتمال خشك شدن اين درياچه به عنوان "فاجعه زيست محيطي" ياد كرده اند. اما امروز (يكشنبه) حسن عباس نژاد، مدير كل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي اعلام كرده كه با ادامه روند فعلي بحران زيست محيطي "درياچه اروميه تا 3 سال ديگر خشك و نابود" مي شود.

درياچه اروميه بزرگترين درياچه داخلي ايران و در عين حال دومين درياچه آب شور جهان محسوب مي شود. اما با خشك شدن كامل 60 درصد از درياچه نبض آن به شمارش افتاده است. به گفته مدير كل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي "سه هزار هكتار از درياچه خشك و تبديل به شوره زار" شده است.

پيشتر آقاي عباس‌نژاد، با اعلام كاهش سطح آب درياچه نسبت به خرداد ماه گذشته اعلام كرد كه "ميزان ورودي آب درياچه اروميه به صفر "رسيده است.

كارشناسان محيط زيستي عبور بزرگراه شهيد كلانتري از درياچه اروميه را يكي از عوامل تخريب آن مي دانند. هدف از احداث اين بزرگراه نزديك كردن شهر اروميه به شهر تبريز بوده است. براي همين منظور حدود چهارده كيلومتر خاك ريزي در داخل درياچه صورت گرفته است.

مختل شدن چرخه آب از شمال به جنوب درياچه باعث شده است كه شوري بخش جنوبي درياچه اروميه به بيش از ۳۰۰ گرم در هر ليتر برسد و مهمترين كانون زيستي اين درياچه با بحران مواجه شود.

اسماعيل كهرم كارشناس محيط زيست در گفت و گو با بخش بي بي سي فارسي با انتقاد از بي توجهي به وضعيت درياچه اروميه گفت از 10 سال پيش بارها تكرار كرديم كه درياچه وضعيت وخيمي دارد اما مسئولان اقدامي انجام ندادند.

از ديگر مواردي كه آقاي كهرم به آن اشاره مي كند ساخت سدهاي مختلف بر روي رودخانه هايي است كه آب درياچه اروميه را تامين مي كنند، اين كارشناس محيط زيست به بي بي سي فارسي گفت: جداي از عوامل طبيعي مانند كمبود نزولات آسماني، ساخت 35 سد بر روي 21 رودخانه مشروب كننده درياچه اروميه و 10 سد در حال ساخت بر روي اين درياچه وضعيت آن را بحراني تر كرده است.

آقاي كهرم اين "سدها را به ميخ هاي تابوت درياچه اروميه" تشبيه كرد.شوري در بخش جنوبي درياچه اروميه به بيش از 300 گرم در هر ليتر رسيده است

همچنين مجيد نامجو وزير نيرو نيز امروز در نشست شوراي آب و وزرات نيرو اعلام كرد كه تغيير اقليم اين منطقه موضوع بسيار جدي است و "حجم آب تخمير شده درياچه اروميه نگران كننده است."
در همين حال آقاي عباس نژاد مدير كل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي اعلام كرده كه "ميزان آرتميا اروميانا تنها موجود زنده اين درياچه به صفر رسيده است".

او همچنين در خصوص اقدامات انجام شده از سوي مسئولان استاني و كشوري خاطر نشان كرد كه كارگروه نجات درياچه اروميه و مديريت بحران با ابلاغ رياست جمهوري تشكيل شده است. در همين راستا سند مديريت راهبردي با اعتبار 4 هزار ميليارد تومان از محل ا عتبارات ملي با همكاري وزارت نيرو، جهاد كشاورزي و سازمان محيط زيست تعريف شد اما پس از بررسي هاي صورت گرفته و تعريف كدهاي اعتباري در بودجه ساليانه دستگاه هاي اجرايي اين ميزان به هزار و 800 ميليارد تومان كاهش يافت.

درياچه اروميه بعد از درياچه شور بحر الميت دومين درياچه شور و بزرگ جهان به شمار مي رود. اين درياچه به عنوان بزرگترين تالاب دايمي با دارابودن 102 جزيره كوچك و بزرگ در استان قابليت هاي زيادي داشت اما در حال حاضر بيشتر جزاير اين درياچه به دليل خشك شدن آن از طريق خشكي به هم متصل شده اند.

اسماعيل كهرم در پاسخ به اين سئوال كه خشك شدن درياچه اروميه مي تواند چه تاثيرات زيست محيطي به همراه داشته باشد به بي بي سي فارسي گفت:"جهنم دومي بر روي زمين ايجاد مي شود. تمام سيب ها و انگورهاي اطراف درياچه از بين مي روند. بستر نمكي هويدا مي شود كه تمام باغات را به شوره زار تبديل مي كند."

به گفت كارشناسان خشك شدن اين درياچه نه تنها بر روي آب و هواي ايران تاثير منفي دارد بلكه تركيه و عراق نيز دستخوش تغييرات آب و هوايي مي شوند.


___________________________________________________
.


dasthayam.png

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

نبض درياچه اروميه به شماره افتاد Empty رد: نبض درياچه اروميه به شماره افتاد

پست من طرف alireza في 2010-11-02, 05:46

kheili motasefam ke ino mishnavam
mer30 az khabaret

___________________________________________________
برای آرزوهایی که می میرند سکوتی میکنم سنگین تر از فریاد.....
alireza
alireza
مدير تالار ورزشي
مدير تالار ورزشي

تعداد پستها : 411

امتياز كاربر : 928

تاريخ عضويت : 2010-04-12

جنسيت : ذكر

متولد : 1991-03-28

سن : 28

شهر : بابل


ساير موارد
نوع گوشي همراه: سوني اريكسون سوني اريكسون
حالت من: مهربون مهربون
جوايز اخذ شده:

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد