يك رسم جالب و باور نكردني در تركيه

اذهب الى الأسفل

يك رسم جالب و باور نكردني در تركيه

پست من طرف dorsa_old في 2009-12-13, 14:02

احترامی که تاریخچه ای 71 ساله دارد


اینجا ترکیه است و عقربه های ساعت 9:05 دقیقه صبح دهم نوامبر 2009 (سه شنبه 19 آبان 1388) را نشان می دهد. هوا در استانبول اندکی خنک است. تا دقیقه ای قبل در خیابان های استانبول انسان و زندگی ماشینی می جوشید اما به یکباره انگار زندگی در استانبول و ترکیه از توقف ایستاده است! ماشین ها وسط خیابان، پل و کوچه ها متوقف شده اند و راننده و مسافران در را باز کرده و سر پا ایستاده اند. مردم عادی که تا لحظاتی پبش در کوچه ها و پیاده روها در حال حرکت بودند به یکباره با سکوتی مبهم بی حرکت مانده اند. در وهله اول این اقدام ترک ها بسیار تعجب آور بود. شاید اگر شما هم روز سه شنبه 10 نوامبر در استانبول بودید متعجب می شدید! در اینحال مردم بعد از یک دقیقه بی حرکت ماندن به حرکت خود ادامه دادند.

سالی یک بار اکثر مردم ترکیه رأس ساعت 9 و پنج دقیقه دهم نوامبر به مدت یک دقیقه به صورت سر پا بی حرکت می ایستند. ماشین ها متوقف می شوند. کارگران ساختمانی نیز از جای خود تکان نمی خورند و سکوت کامل بر همه جا حکمفرما می شود. به طوری که می توان گفت زندگی در ترکیه برای یک دقیقه می ایستد!

اما علت آن چیست؟ بعد از پرس و جو دریافتیم دهم نوامبر سالروز درگذشت مصطفی کمال آتاترک اولین رئیس جمهور ترکیه است و مردم ترکیه به احترام وی درست در ساعت 9:05 دقیقه دست از کار می کشند و به احترام بنیانگذار جمهوری شان با اختیار کردن سکوت در هر کجا که هستند بطور ثابت می ایستند. رسم عجیب و جالبیست، نه ؟!

امسال هفتاد و یکمین سال درگذشت آتاترک بود. آتاترک به هنگام دوره ضعف عثمانی در لیبی، بالکان، سوریه و چندین کشور دیگر که آنزمان جزء امپراتوری عثمانی بودند مقابل انگلیسی ها و سایر کشورهای استعمارگر ایستاد. اکنون در روز درگذشت وی حتی انگلیسی ها هم پرچم خود را در کنسولگری ها و سفارتشان در ترکیه به حالت نیمه افراشته درمی آورند. (اخبار ترکیه
avatar
dorsa_old
.
.

تعداد پستها : 524

امتياز كاربر : 1294

تاريخ عضويت : 2009-10-29

متولد : 1989-10-30

سن : 28


ساير موارد
نوع گوشي همراه:
حالت من:
جوايز اخذ شده:

http://cheshentezar.blogfa.com

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد